Sweet sticky rice, czyli słodki klejący ryż z mango
- Blog, Desery, Słodkości, Wszystkie przepisy
- 31 July 2020

Sweet sticky rice, to tradycyjny tajski deser. Powstaje on z klejącego ryżu, mleka kokosowego i świeżego mango. Z pozoru jest bardzo prosty jednakże największym jego problemem jest dostanie odpowiedniego ryżu. Najlepszym dla tego deseru jest ryż krótko ziarnisty kleisty ryż. Nie chodzi tu aby zrobił się z niego miękki, ciapkowaty ryż, ma on być sprężysty, nie powinien przyklejać się do palców, ale ładnie rozgniatać się pod ich naciskiem. Niestety gotowanie tradycyjne się średnio sprawdza i najlepiej wychodzi metodą parowania. Jeśli nie posiada się specjalnego kosza do parowania można zrobić to tak jak poniżej Wam opiszę.
Ilość porcji: 4
Czas przygotowania: 5 min + czas namaczania ryżu
Czas gotowania/pieczenia: do 1 h
Całkowity czas: 1 h 5 min
Kalorie dla 1 porcji: 325 kcal
Trudność: średnie
Kategoria: śniadanie, deser,

Składniki:
2 szklanki słodkiego ryżu/glutinous
1 puszka mleka kokosowego
1/3 szklanki cukru
¼ łyżeczki soli
1 łyżeczka mąki kukurydzianej
½ łyżeczki sezamu
1 mango
Przygotowanie:
- Ryż przepłukujemy kilka razy, aby przestała pojawiać się mętna woda.
- Następnie zamaczamy go na 4 h lub nawet całą noc. Po tym czasie odcedź ryż.
- Jeśli nie mamy kosza parownika zrób 3 kulki z foli aluminiowej i umieść na spodzie większego garnka. Nalej na spód wody, sprawdzaj, co jakiś czas czy się nie wygotowała w razie, czego dolej. Na kulkach umieść metalową miseczkę z ryżem i przykryj.
- Gotuj ryż od 20 min czasem nawet do godziny wszystko zależy od ryżu. Ciężko mi określić gdyż sama spotkałam się z najróżniejszym czasem gotowania, trzeba sprawdzać ryż czy jest już miękki.
- W garnku zagotuj mleko kokosowe z cukrem. Gdy już zacznie wrzeć odlej od niego 2/3 zawartości do miseczki, a do reszty dodaj mąkę kukurydzianą i bardzo szybko mieszaj, aby powstał sos.
- Gdy ryż mamy ugotowany zalewamy go odlanym mlekiem kokosowym. Nakładamy na talerz i polewamy zagęszczonym sosem.
- Obok ryżu kroimy w kostkę mango.
- Ryż posypujemy sezamem.
Szukaj
Najnowsze wpisy

Chruściki – Faworki

Makowiec drożdżowy

Sernik baskijski

Wigilijna grzybowa z prawdziwków

Śledzie w śmietanie

Śledziowa sałatka Szuba

Pierogi z grzybami i kapustą kiszoną
Archiwa
- January 2021 (1)
- December 2020 (10)
- November 2020 (6)
- October 2020 (3)
- September 2020 (6)
- August 2020 (14)
- July 2020 (31)
- June 2020 (36)
- May 2020 (59)
- April 2020 (81)
- March 2020 (23)
- February 2020 (2)